En Masum AVM: İsveç’te Sadece Geri Dönüştürülmüş Ürünlerin Satıldığı AVM

retuna-header_logoİşveç’in Eskilstuna şehrinde bulunan, dünyanın ilk geri dönüşüm Alış-Veriş Merkezi 2015 yılıda açıldı. Kentin belediyesinin açılmasına öncülük ettiği ReTuna AVM’de satılan her ürün, yine kentin atık toplama merkezlerine bırakılan ürünlerin geri dönüşümü, tamiri ya da yukarı dönüşümü (upcycling) neticesinde elde edilmiş.

Böylece dünyanın en çevreci AVM’si haline gelen ReTuna, hem kentteki israfın önüne geçme, hem kentte üretilen gelirin daha az tüketim sayesinde yine kentte kalmasının sağlanması, hem de dünyaya çevre konusunda örnek olma yolunda çok önemli bir adım halini aldı.

ReTuna haftanın 7 günü açık ve günde yüzlerce müşteriyi ağırlıyor. AVM’de elektronik eşyadan mobilyaya, her türlü giyim eşyasından oyuncağa kadar bir çok çeşit ürün bulunmakta. İnsanlar ReTuna AVM’ye bitişik olan geri dönüşüm toplama merkezine eski eşyalarını getiriyorlar. Bu eşyalar merkezdeki görevliler tarafından ya tamir ediliyor ya da geri dönüştürülerek AVM’deki mağazalara veriliyor. Mağazalarda çalışan tasarımcılar bu ürünleri birkez daha elden geçiriyor, gerektiğinde ufak dokunuşlarla farklı tasarımlar ortaya çıkartarak ürünleri tüketiciler için daha cazip hale getiriyorlar.

ReTuna AVM ticari açıdan da başarılı bir örnek olarak gösteriliyor. 2016 yılında AVM’de 8 milyon İşveç kronu, yani 4 milyon TL’nin üzerinde satış yapılırken, proje aynı zamanda 50 den fazla Eskilstunalıya da iş imkanı sağladı.ReTuna AVM sadece alış-veriş yapılan bir merkez olmakla yetinmemiş. Toplumu sürdürülebilirlik ve çevre konularında aydınlatmayı da kendine görev edinen AVM’de bulunan konferans salonunda düzenli olarak seminerler, çalıştaylar, toplantılar ve sürdürülebilirlik temalı günlerde çeşitli etkinlikler düzelenmekte.

 

Ayrıca AVM bünyesinde bulunan halk eğitim merkezinde “Geri Dönüşüm Tasarımı” konul sertifika programı yürütülerek geleceğin geri dönüşüm tasarımcıları eğitilmekte. AVM’nin restoran bölümünde ise sadece organik ürünlerden yapılan yiyecek ve içecekler satılmakta. AVM’de ayrıca ayda bir defa “Çılgın Pazartesi” indirimleri düzenlenerek fazla satılmayan geri dönüşüm ürünlerinin elden çıkması sağlanmakta.

 

(106 kere görüntülendi , bugün 1 kere görüntülendi)

İlgili Yazılar