Yaris HSD Hybrid

Yılın en önemli otomobil fuar organizasyonlarından Cenevre Oto Fuarı tahmin edildiği üzere hibrit ve elektrikli otomobillerini tanıtan firmaların gövde gösterisine dönüştü.

Dün haberini verdiğimiz SAAB PhoeniX gibi özel modellerin yanında standart kullanıcıya hitap eden birçok yeni model de gün yüzüne çıkıyor. Bunlardan biri de Toyota’nın ülkemizde de çok tutulan modeli Yaris.

Sadece sürüş elektrik motoru eklenmekle kalmayan Yaris HSD Hybrid, yepyeni bir görünüme ve daha yüksek konfora kavuşmuş olarak ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

Avrupa pazarı için belirlenen hedefe 2010 yılında B-segmentindeki Auris Hibrit ile başlangıç yapan küresel dev Toyota; 2012 yılında Yaris ile çok iddialı olmak için elinden gelen her şeyi yapmış görünüyor.

B-segmentindeki  hibrit boşluğu doldurmak ve 30.000TL civarında bütçeye sahip müşterilerine hibrit deneyimini yaşatmak isteyen Japon üretici aslında Yaris adı altında yepyeni bir çevreci otomobil üretmiş.

HSD transmisyon sistemini Yaris boyutlarına sığdırmak için büyük çaba harcayan mühendisler o kadar iyi iş başarmış ki Toyota yetkilileri yaptığı açıklamalarda sınıfının yakıt tüketiminde ve karbon emisyonu konularında en iyi modeli olacağını iddia ediyor.

Diğer özelliklerine baktığımızda önceki Yaris’lerde olduğu gibi küçük alanda yüksek konfor sunan iç dizayn mirasını bir adım ileriye taşıyan Yaris HSD daha sofistike ve gelişmiş iç tasarıma sahip.  Panjur ve farlardaki değişim aracın tipini oldukça farklı kılarken aynı zamanda havaya direncini azaltıyor.

Ön tamponun kenarlarındaki boşlukların içine yerleştirilen sis lambalarıyla birlikte tamamen farklı bir yüzle karşımıza çıkan Yaris HSD önden başlayıp arkaya kesintisiz uzanan aerodinamik hatlar sayesinde daha verimli ve stabil hale getirilmiş. Kapı kollarında bile fark edilen aerodinamik tasarım aracın jantlarında bile görülüyor.

Fiyat avantajı yaratmak, vergileri ve maliyetleri düşürmek adına motorda yapılan güncellemeler hayli dikkat çekici. Alternator ya da starter motoru bulunmayan yüksek yakıt verimli motora bakım gerektirmeyen triger sistemi(zamanlama sistemi) dahil edilirken, çalıştırma kayışı çıkartılmış.

Şimdi de yakıt tüketimini artırma korkusuyla klima çalıştırmayan birçok kullanıcı için mükemmel haber!  Çok önemli ve faydalı bir ayrıntı olarak tavanı komple güneş paneliyle kaplayan Toyota mühendisleri klimayı motordan bağımsız hale getirmeyi başarmış. 2012 itibariyle ilk Avrupa piyasasında satılmaya başlanacak Yaris HSD Hibritin üretimi Toyota’nın Fransa’daki fabrikasında yapılacak.

(84 kere görüntülendi , bugün 1 kere görüntülendi)

İlgili Yazılar