Google Dünyanın En Büyük Rüzgar Enerjisi Projesine Ortak Oldu

Shepherds Flat Projesi

Dün yayınlamış olduğumuz Google’ın Ivanpah güneş enerjisi yatırımı hakkındaki haberin hemen ardından bu gün gelen haber, Google’ın yenilenebilir enerji kaynaklarına olan ilgisini ortaya koyuyor.

Google ve Japon ortakları, (Sumitomo Corp ve Itochu Corp)  General Electric’e Oregon’da inşa edilmekte olan dünyanın en büyük rüzgar enerjisi tarlası için çoğunluk hisse senedi karşılığında 500 milyon dolar ödeme yapacak. Google’ın proje için yaptığı yatırım ise 100 milyon dolar.

Oregon’da bulunan 2 milyar dolarlık Shepherds Flat Projesi önümüzdeki yıl tamamlanacak. 845 megavatlık Proje 78 kilometrekarelik bir alanı kaplıyor.

Projede kullanılacak 338 adet GE rüzgar türbini  ile 235.000 evin elektrik ihtiyacının karşılanacağı belirtiliyor. Shepherds Flat Projesi’nin geliştiricisi ise Caithness Energy firması. GE’nin açıklamasına göre yapılan işbirliği Amerikan rüzgar enerjisi piyasasına özel yatırım sağlayacak.

Shepherds Flat Projesi’nde GE ve Google, Sumitomo Corp ve Itochu Corp ile işbirlği yapıyor. Google, Sumitomo Corp ve Itochu Corp projenin %56’sına sahip olurken, GE’nin hissesi %34 ve Caithness Energy’nin hissesi %10 olacak.

 

(89 kere görüntülendi , bugün 1 kere görüntülendi)

İlgili Yazılar