Dünyadaki En Yeşil 5 Şehir

yeşil yaşamSon aylarda, şehirlerin yeşil enerji yatırım ve uygulamalarına önem vermeleri gerektiği konusu birçok platformda tartışıldı.

Bazı şehirler bu alanda yatırımlara hız verirken bazıları ise geride kaldı. Globalpost’da yer alan makaleye göre en yeşil 5 şehir aşağıdaki gibi.

5. Vancouver, Kanada

Vancouver kış olimpiyatlarını sürdürülebilir ve çevre dostu yapma çabaları ile öne çıksa da sıralamada yer almasının asıl nedeni çevre uygulamalarına günlük olarak önem vermesi. Örneğin Vancouver’ın  elektrik ihtiyacının %90’ı hidroelektrik yolu ile sağlanmakta.

Bunun yanında şehirde rüzgar, güneş, dalga ve gelgit kaynanlarından elde edilen enerjilere de yer verilmekte. Şehir gelecekte bu alanlardaki yatırımlara ve çabalara hız vermeyi planlıyor.

4. Malmo, isveç

Malmo şehri yeşil alanlara verdiği önemle öne çıkıyor. Parkları ile ünlü olan şehir aynı zamanda sürdürülebilir kentsel gelişim projeleri ile de tanınıyor. Şehirdeki bütün bölgeleri çevre dostu yapmaya çalışmaları Malmo kentini sıralamada 4. sıraya çıkartıyor.


3.Curitiba, Brezilya

Brezilya’nın bu şehrinin özelliği bakım ve onarım faaliyetlerinde yeşil teknikler kullanması. Örneğin parklar ve bahçelerdeki çimlerin kesimi için çimbiçme makinaları yerine koyunlar kullanılıyor. Şehir’de aynı zamanda toplu taşım konusu çok ciddiye alınıyor. Birçok yatırımın yapıldı alanda amaç insanların arabalarını evlerinde bırakmalarını sağlamak.

2.Portland, Oregon, Amerika Bİrleşik Devletleri

Birçok amerikan şehir ve kasabasında artarak devam eden çevre dostu uygulamaları Portland’da hafif raylı sistem ve şehir içi bisiklet yolları olarak kendini gösteriyor. Trafikteki araba miktarını azaltmayı hedefleyen projelere ek olarak bina yapımında sürdürülebilir materyaller kullanılıyor.

1.Reykjavik, İzlanda

Reykjavik şehri tamamen yeşil enerji ile enerji ihtiyacını karşılıyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarından jeotermal ve hidroelektrik enerjisinin kullanıldığı şehirde aynı zamanda bütün otobüsler hidrojen enerjisi ile çalışıyor. Şehirin hedefi avrupanın en temiz şehri olmak.

(97 kere görüntülendi , bugün 1 kere görüntülendi)

İlgili Yazılar