Dünya Çevre Oscarları’nın 3’ü ODTÜ’ye

“Dünya Çevre Oscarları” olarak bilinen ABD’deki Green Dot Awards yarışmasında dağıtılan 14 ödülden üçüne ODTÜ’lü tasarım ekibi Designnobis layık görüldü. ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Hakan Gürsu ve ekibinin projeleri geri dönüşüm, atık malzeme kullanımı ve sürdürülebilir enerji gibi alanlarda.

Ödül getiren ikinci tasarım olan “Twist su kaybetmeyen kettle” projesi de kapalı su döngü sistemiyle buharlaşan suyu yoğuşma ile geri kazanıyor.Suyun ısınma süresini de azaltan tasarım, su ve enerji korunumu alanına getirdiği yeniliklerle ev aletleri kategorisinde ikincilik ödülü kazandı.

“SurfSail42 Sörf ve Yelkenli” tasarımı, aynı anda iki kişinin sörf veya yelken yapabileceği yeni bir deniz aracı sınıfı yaratıyor. Tasarım, 4 metre 20 santimetrelik boyuyla eğitim amaçlı veya profesyonel kullanımda deniz sporlarını teşvik etmeyi hedefliyor. Sörfü iki kişilik spora çeviren tasarım, aynı anda yelkenliye dönüşme özelliğiyle de dikkati çekiyor.

“Living Pots”

Grubun ödül aldığı, “Living Pots Sürdürülebilir Yetiştirme Sistemi” projesinde atık kereste kullanarak düşük karbon salınımlı ve tamamen geri dönüşümlü yetiştirme üniteleri elde ediliyor. Yalnızca ahşap üzerinde üretilebilen “shitake” isimli mantar çeşitlerinin dahi yetiştirilebildiği tasarım, endüstriyel ürünler kategorisinde ikincilikle ödüllendirildi.

“Twist”

Tasarım sayesinde bu mantar türünün yetiştirilmesi için artık ağaçların kesilmesine gerek kalmayacak. Saksılar üst üste istiflenip, endüstriyel kullanımda geniş üretimler yapılmasına da olanak sağlıyor.

“SurfSail42”

Ekibin kavramsal kategoride yarışan Tent Güneş Enerjili Araç Şarj ve Park Ünitesi” tasarımı mansiyonla ödüllendirildi.

 

Kaynak: Hürriyet, designnobis.com, greendotawards.com

(100 kere görüntülendi , bugün 1 kere görüntülendi)

İlgili Yazılar