Dünya Bankası’ndan Kıyamet Senaryosu

Geçtiğimiz haftalarda Dünya Bankası yayınladığı bir çalışma ile, küresel ısınma sonucu dünyanın 4 derece ısınmasının meydana getireceği sorunları sıralayarak dünya hükümetlerini önlem almaya çağırdı.

Raporda iklim değişikliğinin sonucu olarak gıda üretiminin aksayacağını, mahsüllerin zedeleneceğini ve bunu takiben çeşitli bölgelerde kıtlık ve göçlerin görülebileceği belirtiliyor.

 

 

Dünya Bankası’nın uyarıda bulunduğu birbaşka konu ise 2100 yılında deniz seviyesinde meydana gelecek 1 metrelik artışın yerleşim bölgelerini tehdit edeceği. Dünya Bankası Başkanı Jim Yong Kim hedefin küresel sıcaklık artışını 2 derecenin altında tutmak olduğunu fakat bu hedefin başarılmasının şu anda mümkün gözükmediğinin altını çiziyor. Jim Yong Kim sıcaklık artışının 3 veya 3,5 derece seviyesinde olacağının daha olası olduğunu ve bunun mevcut sistem için yıkıcı olduğu kanısında.

Kıyaslama yapılmak istenirse en son buzul çağı küresel sıcaklığın 4,5 derece düşmesi sonucu oluşmuştu. Başka bir deyişle 4 derecelik bir artış bazı ülkelerin haritadan silinmesine veya çökmesine neden olacak.

(86 kere görüntülendi , bugün 1 kere görüntülendi)

İlgili Yazılar