Dünyanın En Büyük Solar Güçle Çalışan Yapısı Hizmete Açıldı

çin solar

Küresel çapta karbon üretiminde büyük pay sahibi olmakla suçlanan Çin dünyanın en büyük solar yapısını hizmete açtı.

Ürettiği karbon miktarına rağmen yenilenebilir enerji konuları ve çevreci yapılarda lider ülkelerden biri konumunda olan Çin’in kuzeybatısındaki Shangdong Bölgesindeki Dezhou şehrine inşa edilen dev solar yapı 4.Dünya Solar Şehir Kongresine (4th World Solar City Congress )ev sahipliği yapacak.

75,000 metrekare alan üzerine kurulan yapıda kongre ve fuar alanları, bilimsel araştırma merkezleri ve oteller mevcut.  Fosil yakıtlara olan bağımlılığı azaltmak ve gelişen yenilenebilir enerji teknolojilerine yatırıma acil geçişin önemini vurgulayan bina bu konsepte uygun olması için “güneş saati”  şeklinde tasarlanan bina aynı zamanda Çin karakterleri ile Güneş ve Ay’ı temsil ediyor.

5000 metrekare güneş panelleri ile kaplı alan sayesinde enerji ihtiyacının %95’ini kendi üreten bina aynı zamanda solar termal sıcak su üretimi yapıyor. İçinde tuzlu su arındırma tesisi ve güneş enerjisi temalı park alanı bulunan bina geliştirilmiş tavan ve duvar izolasyonu sayesinde standart enerji verimli binalara göre %30 daha verimli enerji tasarrufu sağlıyor. Çin’in güneş enerjisi merkezi olarak adlandırılan 5.5 milyon nüfuslu Dezhou şehrinde yaygın olarak kullanılan solar termal su ısıtma sistemleri, trafik lambaları, elektrikli arabalar ve daha birçok şey şehrin geleceğini şimdiden ortaya koyuyor.

(183 kere görüntülendi , bugün 1 kere görüntülendi)

İlgili Yazılar