Dinar’a Dev Rüzgar Enerjisi Yatırımı

Siemens Türkiye ile Güriş Holding iştiraki Mogan Enerji Yatırım Holding, Afyonkarahisar’ın Dinar ilçesinde kurmayı amaçladığı yeni 50megavat kapasiteli rüzgar santrali anlaşmasının imzalarını attı.

Dinar Rüzgar Santrali’nde Siemens’in teknolojisiyle 2,3megavat gücünde tam 22 türbinin kurulumu gerçekleştirilecek. 108 metre kanat çapına sahip türbinler, özel tasarımları sayesinde düşük ve orta güçteki rüzgarlarda bile yüksek güç üretebilecekler.
İmza töreninin ardından bir açıklama yapan Siemens Türkiye CEO’su Hüseyin Gelis; “Siemens olarak ülkemizin zengin yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılır hale gelmesine olan katkımız nedeniyle gururluyuz. Küresel ölçekte elde ettiğimiz tecrübeyi Türkiye’deki yatırımcılarla paylaşarak yolumuza devam ediyoruz. Bugün, Güriş Holding ile gerçekleştirdiğimiz yeni yatırım ile 2.3 MW’lık rüzgar türbini ailemizin en yeni, düşük rüzgar güçlerinde bile enerji üretimine olanak sağlayan özel kanat tasarımlı üyesini sunuyoruz. Bugüne kadar dünya genelinde 4 bini aşkın kurulum gerçekleştirdiğimiz 2.3 MW ailesine ait olan türbinlerimiz, kendini kanıtlamış dayanıklılık ve emre amadeliğiyle öne çıkıyor. Güriş Grubu ile uzun yıllardır pek çok alanda çeşitli projelere imza attık. Önümüzdeki dönemde de bu işbirliğimizin artarak sürmesini hedefliyoruz.” dedi.

Zorlu doğa koşullarında yüksek performans

Dinar Rüzgar Santrali’nin kurulacağı bölge, zorlu coğrafi koşullarıyla dikkat çekiyor. 1300 metre rakıma sahip bölgede gerçekleştirilecek proje kapsamında inşaat dışındaki tüm altyapı çalışmaları Siemens tarafından gerçekleştiriliyor. Toplamda 50MW’lık kurulu gücüyle yalnızca bölgenin değil, bugüne kadar Türkiye’de gerçekleştirilmiş en yüksek güçteki rüzgar santralleri arasında yerini alacak olan Dinar Rüzgar Santrali’nin 2012 sonunda tamamlanarak devreye alınması hedefleniyor. Santral tamamlandığında yıllık 95 bin ton karbondioksit salımının önüne geçilebilmesiyle hava kalitesinin artışında da önemli bir rol üstlenecek.
Siemens, proje kapsamında, kurulum süreci haricinde servis hizmetleri de verecek.

(168 kere görüntülendi , bugün 1 kere görüntülendi)

İlgili Yazılar