Denizleri Temizlemek İçin 4 Öneri

Yerkürenin büyük bir kısmını  kaplayan ve birçok canlı türüne ev sahipliği yapan okyanuslar ayni zamanda karbondioksiti absorbe ederek her gecen gün sera gazi salınımları ile daha da bozulan dengenin korunmasını sağlar.

Dünya üzerindeki canlı  türleri için hayat kaynağı konumunda bulunan okyanusların temizlenmesi için aşağıdaki 4 öneriyi uygulayarak üzerinize düşen görevi yapabilirsiniz:

1.Plastik Maddeleri Temizlemek

Plastik içeren ürünler hafif olmalarından dolayı genellikle su ve rüzgar yolu ile okyanuslara taşınırlar. Plastik yapısından ötürü bilindiği gibi doğada çok uzun yıllar kalabilmektedir. Deniz kaplumbağaları, yunuslar ve bazı kuşlar için tehlikeli olan plastik maddelerin temizlenmesi için bireysel olarak yapabileceğimiz en basit şey plastik sisler yerine cam şişeleri tercih etmek veya su arıtma cihazı kullanarak plastik kullanımını azaltmaktır.

2.Bilinçli Balık Tüketimi

Balık avı birçok balık türünü tehdit etmektedir. Ton balığı ve ıstakoz gibi canlı türleri yoğun avlanma nedeni ile tehlike altındadır. Balık tüketirken veya süpermarketten balık ürünleri, dondurulmuş balık ve deniz ürünleri alırken  daha bilinçli olmak ve okyanuslarda yasayan balık sayısının giderek azaldığını unutmamak gerekmektedir.

3. Sera Gazları ve Okyanusların pH dengesi

Bilindiği gibi karbondioksit yoğunluğunun artması okyanuslar ve burada yasayan canlılar için çok tehlikelidir. Artan karbondioksit miktarı okyanuslar ve atmosfer arasında bulunan dengeyi bozarak pH seviyesinin düşmesine yani okyanusların daha asitleşmesine yol açmaktadır. Bunun etkisi olarak da canlı türleri zarar görmekte, balıkların pulları erimekte veya dökülmektedir.

Bize düşen görev ise dolaylı olarak atmosfere sera gazi yayılımlarını azaltmaktır. Toplu taşıma araçları veya bisiklet kullanmak. Kısa mesafelerde yürümek, uçak veya araba yerine tren ile seyahat etmek yapabileceklerimiz arasındadır.

4. Denizlere Dökülen Kimyasal Maddeler

Evlerde kullanılan ve insan sağlığına da genellikle zararlı olan birçok temizlik urunu büyük bir ihtimalle okyanuslara dökülmektedir. Su arıtma merkezlerinde ne yazık ki bu maddelerin sudan temizlenmesi tam anlamı ile yapılamamaktadır. Arıtılamayan bu maddeler daha sonra okyanuslardan balıklara ve tekrardan bizim soframıza gelmektedirler.

Yapılması gereken şey bu döngünün kırılması ve doğada yok olan ve zararlı etki bırakmayan ürünlerin kullanılmasıdır. Kullanılmayan boya ve benzeri kimyasal maddeler kesinlikle tuvalete dökülmemelidir. Kanalizasyon sistemine döktüğünüz her kimyasal madde okyanusların kirliliğini arttırmaktadır.

(73 kere görüntülendi , bugün 1 kere görüntülendi)

İlgili Yazılar