Çöpmadam, Çöpten Geri Dönüşüm ile Çanta Üretiyor

Çöpmadam daha önce hiç çalışıp para kazanmamış kadınlara fırsat yaratmak amacıyla kurulan bir proje. Geri dönüşüm malzemeleri ile çanta, aksesuar ve süs üreten kadınlar eğlenceli bir iş ile uğraşırken ev ekonomisine de katkıda bulunuyorlar.

Çanta yapımında iplik ve fermuar hariç tüm malzemeler geri dönüşüm ürünleri ile üretilmektedir. Malzemeler üretim sürecine girmeden önce yıkanıp, sterilize edilmektedir.

Ayvalık, Diyarbakır ve İstanbul’da kurulan atölyelerde kadınlara eğitmenler tarafından geri dönüşüm malzemeleri ile çanta ve süs eşyalarının yapımı öğretilmekte, kadınlar daha sonra atölye veya evlerinde üretime devam edebilmektedirler.

 

 

 

Üretilen çanta başına gelir elde eden kadınlar ev ekonomilerine katkıda bulunuyorlar. Sabancı Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Projeleri kapsamında üretilen geri dönüşümlü çantalar için Unilever Türkiye de ambalaj ve atık malzeme sağlıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Çantaların hepsi birbirinden farklı olup, tamamı el emeği ile üretiliyor. Dünyada da bu tip geri dönüşüm ürünleri ile yapılan çanta, süs eşyası vb. ürünlerin Türkiye’de de üretilmesi gerçekten sevindirici bir gelişme.

 

 

 

Sizler de projeye katkıda bulunmak istiyorsanız jelatin vb. paket kağıtları ,Cips, bisküvi ve çikolata ambalajları, Kahve poşetleri (3in1, vb.), Çorba vb. kuru gıda ambalajları, Plastik torbalar, Kullanılmış A4 kağıt, Magazin ve dergi gibi atıklarınızı aşağıdaki adrese kargo ile gönderebilirsiniz. Çantalardan satın almak isterseniz internette çöpmadam kelimesini aratıp ürünlere ulaşabilirsiniz, fiyatları 20-70 TL arası değişiyor.

Çöp(m)adam İletişim Ofisleri

Tara Hopkins
çöp(m)adam Atölye
Hamdibey Mahallesi
Ali Bey Cami Caddesi No:1 11400
Ayvalık – Balıkesir

TDP Ofis, Sabancı Üniversitesi
Neşe Aktuğ
Tel: 0216 483 94 76
e-mail: nese@sabanciuniv.edu

(751 kere görüntülendi , bugün 1 kere görüntülendi)

İlgili Yazılar