Bu Madde Günes Enerjili Su Isitmada Devrim Yaratacak

160317-102Meksikali arastirmacilarin bulusu günes enerjili su isitmada devrim yaratacak nitelikte. Günes enerjili su sistemleri ülkemizin sahil kesimlerinde yaygin olarak kullanilan, bircogumuzun asina oldugu sistemler.

Bu sistemlerin  avantaji teknolojik acidan üretim ve uygulamasinin kolay olmasi, dolayisiyla maliyetinin getirisine göre cok düsük olmasi.

Bu sistemler ayrica görece yüksek verimleriyle günesin bosa gidecek enerjisini kullanarak sicak suyu isitmak icin kullanacagimiz dogalgaz veya elektrikten tasarruf sagliyor.

Meksikali arastirmacilarin gelistirdikleri yeni bir madde iste bu konvansiyonel günisi sistemlerinin verimliligi %70’e varan oranlarda artiyor.Peki bu yeni madde ne?

institution-logo-3066.png

Meksika’da bulunan La Laguna    Teknoloji Enstitüsünde calismalarini sürdüren arastirmacilar nano partikullerden olusan süper iletken bir boya gelistirdiler. 7 kat nano maddeden olusan boyada isi tutucu katman olarak titanyum nano partikulleri kullaniliyor. Bunun üstünde ise tunsdten nano tuzlar yer aliyor.

Arastirmacilar yürüttükleri testlerde, gelistirdikleri boyanin uygulandigi konvansiyonel sistemlerde %70’e varan verim artisi tesbit ettiler.

Malmo_-_Bo01_and_Vstra_Hamnen_05

Yeni gelistirilen maddenin en can alici özelligi ise boyanin halihazirda kurulu olan sistemlerin üzerine basitce uygulandiginda da önemli verim artisi saglamasi. Arastirmacilar ürünün patenti icin basvuruda bulundular. Yeni ürün uygun fiyatiyla da dikkat cekiyor.Bilim adamlarinin tahminlerine göre boyanin litresi $40, yani 130 TL’den satisa cikarilabilecek. Arastirmacilar tek bir günes paneli boyamak icin yarim litre nano boyanin yeterli olacagini belitiyorlar, ki bu ürün piyasaya ciktigi takdirde günes enerjili su isistma sistemlerinde devrim yaratacagi anlamina geliyor.

gizmag.com

solar-nanoparticle-paint-2

(540 kere görüntülendi , bugün 1 kere görüntülendi)

İlgili Yazılar