British Petrol Meksika Körfezindeki Sızıntıyı Durdurmak İçin Kanserojen Kimyasallar Kullanmış

Deepwater Horizon platformunda yaşanan kazadan sonra yapılan çalışmalar sadece okyanusa sızan milyonlarca litre ham petrolu durdurmak içindi.

Meksika Körfezinin tamamını kaplayan ham petrolün temizlenmesi ikinci görev olarak sayıldı. Birçok çevre kuruluşunun ve bilim adamının ciddi uyarılarına rağmen bu ağır maliyetli görev dünya kamuoyu ilgisini kaybettiği için önemsenmedi.

Çok değil bir seneden biraz fazla zaman sonra o dönemde sızıntı durdurmak için yapılan çalışmaların faturasının ilk bedeli ortaya çıktı.

Tabi bu sadece başlangıç orta ve uzun vadede deniz tabanına ve kıyı şeridine yayılan ham petrolün doğadaki yüksek tahribatını da göreceğiz.

Nalco Holding Company üretimi Corexit adlı petrol sızıntılarını önlemek için kullanılan kimyasalın, o güne kadar hiç denenmediği kadar yüksek dozlarda kullanımı ve 57 farklı kimyasalla karıştırılması sonucu artık okyanus doğal kanser haline gelmiş durumda.

Yüksek miktarda kullanılan 5 kimyasalın kanserojen olması ve 33 kimyasalın göz/deri iritasyonu ve yanıklarına sebep olduğu, 10 kimyasalın böbreklere zararlı toksin içerdiği, 8 kimyasalın deniz canlılarına zararlı olduğu ve 5 kimyasalın da balıklara toksik etki yaptığı saptandı.

Earthjustice ve Toxipedia ortak çalışmasıyla elde edilen sonuçlar dünyanın her bölgesindeki sularla direk bağı bulunan bu dev okyanusun artık doğal kanser ve zehir kaynağı olduğunu gösteriyor. Kısacası o dönemde çözüm üretmek amacıyla ileriyi düşünmeden denize dökülen yaklaşık 7milyon litre Corexit ve diğer kimyasal karışımları tahmin edilemez ölçüdeki etkileriyle milyonlarca canlının katili olmak üzere okyanus tabanından geri yükseliyor.

 

TOXIPEDIA’nın Meksika Körfezi Raporunun tamanını okumak isteyenler(ingilizce) buradan ulaşabilirler.

(88 kere görüntülendi , bugün 1 kere görüntülendi)

İlgili Yazılar