BP’ nin Petrol Sızıntısı Sorunun Çözümü Kevin Costner’ da Olabilir (mi?)

kevin costnerİsim de yanlış değil aklınıza gelen kişi de yanlış değil Hollywood yıldızı Kevin Costner ikinci kez görüşmeye çağrıldı.

Meksika Körfezinde yaşanan çevre felaketinin özeti: her gün denize sızan binlerce litre ham petrol, Obama’ nın sert çıkışı çevre örgütlerinin amansız saldırıları ve British Petrol’un çaresiz çırpınışları.

Bu faktörlerin hepsi bir araya geldiğinde BP her gün iflasa biraz daha yaklaşıyor. Durum o kadar ciddi ki firma iki hafta önce film yönetmenlerinden, aktörlerden ve yapımcılardan akıl almayı bile denedi.

Küresel kamuoyunda “çaresizlikten çıldırdılar” şeklinde nitelendirilen durumdan bir umut ışığı doğdu.

Çarşamba günü ” House Committee on Science and Technology” önünde projesini tanıtan ve çevre kirliliğini engellemede çözüm olabileceği düşünülen kişi ise Kevin Costner. Bu durumda aklınıza hemen “Waterworld” ya da “Kaçak” filminden kareler gelebilir ama çözüm filmlerde değil, Kevin Costner’ ın filmlerinden elde ettiği gelirle yaptığı yatırımlarda.

1993 senesinden beri santrifüj yöntemiyle su ve yağı ayırma projesine 20 milyon dolar yatırım yapan Costner kimyasal seyrelticiler olmadan okyanusu temizleyecek teknolojiye sahip. Kevin Costner’ a ait Ocean Therapy Solutions adlı firma 1993 yılında Idoha Enerji Departmanı Ulusal Laboratuarından alınan teknolojiyi ve tekniği bugüne kadar geliştirmeyi sürdürdü.

 

 

 

Firmanın geliştirdiği 5 farklı modelin en büyük ölçeklisi Model V20 dakikada 757 litre petrol ile karışmış suyu ayrıştırabiliyor. %97 oranında ayrıştırma yapabilen cihazlar sıcak ve soğuk ortamlarda bile aynı başarıyı gösteriyor.

(98 kere görüntülendi , bugün 1 kere görüntülendi)

İlgili Yazılar