BNP Paribas İrlanda Rüzgar Enerjisi Sektöründe Satın Alma Gerçekleştirdi

bnp paribasBNP Paribas, yönetimindeki fonlardan biri aracılığı ile ABO Wind Ireland Ltd firmasından, Laois, İrlanda’da 20 megavat rüzgar enerjisi tarlasına sahip Gortahile Windfarm Ltd’ yi satın aldı.

Ağustos 2010 sonunda faaliyete geçen Gortahile rüzgar enerjisi projesinin yıllık 70 gigavat-saat üretim gerçekleştirmesi öngörülüyor.

Satın almayı gerçekleştiren fonun CEO’su Joost Bergsma; rüzgarlı iklimi, yenilenebilir enerji alanındaki devlet destekleri ve 2020 yılı yenilenebilir enerji hedeflerine ulaşmadaki kararlığı ile İrlanda’nın finansal yatırımcılar için çok çekici bir yenilenebilir enerji pazarı olduğunu belirtti.

Joost Bergsma, bu satın almanın İrlanda’da oluşturmayı planladıkları portföy için bir başlangıç olduğunu vurguladı.

Fon, yatırım süresi içerisinde, yine İrlanda’da ek rüzgar üretim kapasitesi satın almayı hedefliyor.

Fon CFO’su ve Yatırım Direktörü Francesco Cacciabue, İrlanda coğrafyası üzerinde hedeflemiş oldukları yatırım büyüklüğüne ulaşmak için, hem faal olan hem de inşa aşamasındaki rüzgar enerjisi projelerini değerlendirdiklerini belirtti.

ABO Wind ve BNP Paribas Clean Energy Partners GP, Gortahile rüzgar enerjisi tarlası satın alımı doğrultusunda önümüzdeki 16 aylık dönem içerisinde 50 megavat kapasite büyüklüğünde işlem gerçekleştirme konusunda anlaştılar.

(68 kere görüntülendi , bugün 1 kere görüntülendi)

İlgili Yazılar