Blockchain ile Güneş Enerjisine Yatırım

BlockchainBlockchain teknolojisi giderek hayatın her alanını etkilemeye başlıyor. Son aylarda dünyanın çeşitli yerlerinden bir çok şirket peşpeşe blockchain teknolojisini güneş enerjisi alanında uygulayacak projelerini duyurdular. ABD merkezli LO3 firmasının Brooklyn Micro Grid projesi ve Avustralya merkezli PowerLedger bunlardan bazılarıydı.

Dijital para birimi Bitcoin’in arka planındaki teknoloji olan ve temelde tüm kullanıcıların dijital olarak görüp onaylayabildiği veri alışverişine dayanan blockchain teknolojisi, şimdi de dünyanın herhangi bir yerindeki güneş enerjisi sistemlerine yatırım yapıp para kazanma imkanı yaratacak.

İsviçre merkezli MyBit firmasının geliştirdiği sistem aslında çok basit. Diyelim yaz sıcaklarına ( ya da kış soğuklarına) dayanamıyorsunuz ve klimanızı sürekli kullanıyorsunuz. Fakat gelen elektrik faturaları da canınıza tak etti. Evinizin çatısına güneş panelleri takarak elektrikten tasarruf etmeyi düşündünüz, hem devlet desteği de varmış, daha ne olsun!? Ama kısa bir araştırma sonucunda sistemin kurulum maliyetinin bütçenizi çok çok aştığını farkettiniz. İşte bu noktada imdadınıza blockchain tabanlı yatırım platformu yetişiyor.

 

Projenizi platforma koyuyorsunuz, ve dünyanın herhangi bir yerinden biri, diyelim ayda 7000 TL asgari ücret alan ama bankadaki parasına %0,000001 faiz almaktan bunalmış Norveçli Thor size kurulum maliyetinin yarısını verebileceğini düşünüyor. Norveçli Thor hemen parasını platformun dijital para birimine çeviriyor ve bu miktar sizin dijital cüzdanınıza gönderiliyor, siz de bu dijital parayı normal paraya çevirip çatınıza güneş panellerini kuruyorsunuz.

Tabi Norveçli Thor bunu sizin kara kaşınız kara gözünüz için yapmıyor. Sisteminizin yarısını finanse etmek karşılığında, sistemin kazancının ya da size sağladığı tasarrufun da bir miktarına ortak oluyor. Diyelim ki fazla elektriği şebekeye sattınız. Bunun karşılığında alacağınız gelirin de yarısı Thor’a yine platformun dijital para biriminden gönderiliyor.Kısacası Thor’dan borç almış oluyorsunuz, hem faizsiz, hem de havale parası, EFT ücreti, damga vergisi vs. olmadan.

Mybit firmasının geliştirdiği sistemin bir benzeri de WePower firması tarafından geliştiriliyor. WePower’ın sisteminde güneş enerjisi sistemi yerine sistemin çıktısı, yani elektrik dijital paraya dönüştürülüyor. Bu dijital para ise alınıp satılabildiği için temelde sistem sizin ürettiğiniz elektriği finansal olarak satmanıza olanak sağlıyor. Çok basitleştirmek gerekirse, bu Amerikan borsasında varil petrole yatırım yapmaya benzetilebilir. Siz aslında ne petrolü ne de varili alıyorsunuz, sadece onun size ait olduğunu gösteren bir kağıt, hatta ekrandaki bir rakamı satın alıyorsunuz. Blockchain teknolojisi ile herhangi bir yatırım kağıdı yerine alınıp satılabilen bir para birimine sahip oluyorsunuz.

Bu firmaların sistemleri hala deneme aşamasında, fakat blockchain teknolojisi ve dijital para birimleri var olan finansal sistemleri derinden sarsacak gibi görünüyor.

https://mybit.io/

https://wepower.network/

 

(124 kere görüntülendi , bugün 1 kere görüntülendi)

İlgili Yazılar