Birleşik Krallık Kömür Defterini Kapatıyor

_85020323_last-miner copyGeçtiğimiz ay Birleşik Krallık’ta güneş enerjisi evlere ve işletmelere kömür enerjisinin sağladığı enerjiden daha fazlasını sağladı.Sanayi devrimini baslatan ve kömür madenlerinin ve santrallerinin anavatani olarak taninan ülkede birçok kömür santrallerinin kapandığını söyleyebiliriz. Ayrıca, 8 gigavatlık bir üretimi karşılayan Rugeley, Eggborough, Ferrybridge and Fiddlers Ferry kömür madenleri de önümüzdeki aylarda kapatılmış olacak.

Kömür enerjisinde bu düşüşün, Birleşik Krallık’ın 2015 yılı sera gazı üretimindeki %4’lük azalmanın esas sebebi olduğunu söylemek mümkün.

Ayrıca, Birleşik Krallık enerji sektörü için oluşturduğu yeni politika planları kapsamında kömür ve fosil yakıtların kullanımını azaltmayı ve 2025 yılına kadar kömür üretimini tamamen sıfıra indirmeyi hedefliyor.

Ülkenin kömür tüketimisi ise hizla düsürek sanayi devriminden beri en asagi seviyeye ulasti. Altta yer alan grafikte Birlesik Kralligin kömür tüketiminin nasil azaldigi acik sekilde görülüyor.

uk-coal-use-timeline-6

 

Diger taraftan Madencilik Dergisinin haberine göre, Birleşik Krallık’ın geriye kalan tek kömür madeni şirketi UK Coal Holdings, faaliyette olan son iki yer altı kömür madenlerini de kapatacaklarını duyurdu. Şirket ilk olarak Thoresby Colliery madenindeki faaliyetlere bu hafta içerisinde son vererek 360 çalışanın işine de son verecek; ardından da 15 Kasım civarında Kellingley madenini kapatarak operasyonlarını bitirmiş olacak.

Kararın alınmasında kömürün uluslararası pazardaki düşük fiyatı ile uzun ve zahmetli ticaret yöntemini gerekçe gösteren şirket, ayrıca bu iki madendeki jeolojik sıkıntıların da kararda önemli bir etkisi olduğunu öne sürdü.

Kapatılacak olan son iki madenin ardından 300 senelik bir dönemi tamamlayacak olan Birleşik Krallık, bu dönem içerisinde milyonlarca kişiye istihdam sağlamış ve ülke ekonomisine de önemli bir gelir kaynağı oluşturmuştu.

power-plant-257357_960_720-780x439.jpg

(idema haber, madencilik dergisi)

 

(241 kere görüntülendi , bugün 1 kere görüntülendi)

İlgili Yazılar