Baska Türlü Bir HES: Dünyanın ilk Kanalizasyon Türbini ABD’de Çalışmaya Başladı

toilet-turbine-665x385Dünyanın ilk kanalizasyon türbininin faaliyete geçmesiyle ABD’nin Oregon eyaletindeki Portland kenti sakinleri her sifon çekişlerinde elektrik üretmeye başladı. Sistemi üreten Lucid Energy şirketinin “akilli kanalizasyon sistemi” olarak adlandırdığı sistem büyük kentlerin kanalizasyon borularından akan suların potansiyel enerjilerini özel bir türbin ile elektriğe çeviriyor. Sistemin enerji üretim kapasitesi kanalizasyon sistemine göre değişiyor. Lucid Energy firmasına göre, örneğin 1,5 metre çaplı standart bir kanalizasyon borusunda 40 psi basınçla akan atik sudan 100kW elektrik üretmek mümkün.

Portland kentinin kanalizasyon sisteminde bir noktaya kolayca yerleştirilen pilot uygulama, tek bir türbin ile 150 hanenin elektrik ihtiyacını karşılayarak hem üretici firma ve hem de kent yönetimini tatmin etti.

Lucid Energy şirketinin CEO’su Gregg Semier yaptığı açıklamada, “çevreye etkisi olmayan bir enerji kaynağı bulmak çok nadir olarak karşılaşılan bir durumdur, fakat bizim sistemimiz bir borunun içinde, dolayısıyla bir balık veya nesli tükenmekte olan bir hayvan türü yok. Sistemin en heyecan verici yani da bu zaten” dedi.

Kanalizasyon türbini sisteminin ABD’de başka kentlerde de uygulamaya konulması planlanıyor. Örneğin California’da yer alan Riverside kenti bu sistemi kullanarak sokak lambaları için gerekli elektriği üretmeyi planlıyor.

Lucid Energy 1

(1.508 kere görüntülendi , bugün 1 kere görüntülendi)

İlgili Yazılar