Bakan Yıldız AB’ye Giriş Surecinde Enerjinin Önemli Olduğunu Belirtti

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye’nin AB’ye giriş surecinde su anda kapalı olan Enerji faslının açılması için hiçbir engel olmadığını ve bu faslın açılmasının siyasi konulara bağlanmaması gerektiğini söyledi.

Bakan Yıldız şöyle konuştu:

“Teknik olarak biz şu anda hem elektrik sisteminde hem doğalgazda Avrupa’yla zaten bütünleşmiş durumdayız. Enerjide birçok AB üyesinden daha iyi durumda işletmelerimiz var. Bunu açıkça söylüyorum, toplantılarda da söyledik. O açıdan Türkiye’nin AB’ye katılım müzakereleri sürecinde enerji faslının açılmamasını teknik sebeplere bağlamak doğru değil. Tamamen siyasi sebeplerden kaynaklanıyor. Şöyle ifade edeyim, küçük bir yerleşim biriminin koyduğu şerhi dikkate alacakları ama çözüm de bulacakları bir noktayı yakalamaları lazım. Bu bizim değil AB’nin problemidir. Bu konuyu kendileriyle de konuştuk. Bu faslın açılmasından başka çaresi yoktur diye düşünüyorum. Çünkü Türkiye, AB üyesi ülkelerin artık enerjiyle ilgili birçok probleminin çözümünün parçası oluyor. O açıdan bu konu sürdürülebilir bir konu değildir. Siyaseten de bu konu mutlaka çözüme kavuşturulmalıdır.”

Avrupa Yatırım Bankası’nın Türkiye’ye ayırdığı 4,2 milyar avroluk kredinin 740 milyon avrosunun enerji sektörünce kullanılacağını da açıklayan Yıldız, yenilenebilir enerji konusu hakkında da “yenilenebilir enerji kaynaklarıyla alakalı hem bu yıl hem de önümüzdeki süreçte birçok yatırım imkânlarının olduğu ve özel sektörün bu yatırımları kredi imkânlarıyla birlikte değerlendirebileceği konusunda mutabık kaldık” diye konuştu.

Bu açıklamaların ardından umarız ülkemizde beklenen yasalar ve sektörün geliştirilmesini sağlayacak yasal düzenlemeler hızlı bir şekilde gerçekleştirilir.

(38 kere görüntülendi , bugün 1 kere görüntülendi)

İlgili Yazılar