Avrupa Birliği Solar Yapıları 2020 Yılına Kadar Standart Hale Getirme Kararı Aldı

Geçtiğimiz hafta içinde anlaşmaya varan Avrupa Birliği Enerji Konsülü binaların enerji yönetim direktiflerini belirledi.

Anlaşmanın şartlarına göre yeni inşa edilen bir bina 2020 yılına kadar enerji ihtiyacının büyük bölümünü kısmını yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayacak.

Solar termal çözümler kadar solar fotovoltaik çözümlerin de binaya entegre hale getirilmesi şartını getiren anlaşmada Avrupa’daki mevcut bina sayısının %99’unu oluşturan önceden yapılmış binalar için bir karar alınmadı.

Enerji konusunda şebekeden bağımsız, kolay uygulanabilen, bir evin enerji ihtiyacının büyük kısmını karşılayan modellerin ön plana çıkarılması ve geniş çaplı yenilenebilir enerji projelerinin yaygınlaştırılması ana konular olarak belirlendi.  Avrupa Birliği Enerji Konsülü’nün aldığı kararı çok olumlu karşılayan ve destekleyen Avrupa Fotovoltaik Endüstrisi Birliği(EPIA) bu anlaşmanın diğer Avrupa ülkeleri tarafından da benimsenmesi gerektiğini belirtti.

Eğer anlaşma sonucunda alınan kararlar 27 A.B. ülkesinde hayata geçirilebilirse 2020 yılına kadar toplam enerji tüketiminin %12’sinin fotovoltaik enerjiden sağlanması mümkün olacak.

(65 kere görüntülendi , bugün 1 kere görüntülendi)

İlgili Yazılar