Antalya Büyükşehir Belediyesi’nden Güneş Enerjisi Hamlesi

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin vatandaşlara daha iyi hizmet verebilmek adına yaptırdığı muhtar evlerinde güneş enerjisinden elektrik üreten sistemler kullanılacak.

Muhtarların vatandaşlara hızlı ve kaliteli hizmet vermesi amacı ile yaptırılan resimde gördüğünüz muhtar evlerinde güneş enerjisi kullanılmasının, enerji üretiminden başka bir başka amacı da dolaylı olarak vatandaşlara yenilenebilir enerji sistemlerini tanıtmak.

Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın yaptığı açıklamada konu ile ilgili şunları söyledi:
“Bu projeyle dolaylı olarak halk da güneş enerjisiyle buluşacak. Güneş enerjisiyle enerjisini sağlayacak muhtar evlerimiz, Türkiye’de ilk ve tek olma özelliğini taşıyor. Tüm muhtar evlerinin güneş enerjisiyle donatılmasıyla yılda 350 kilovat saat elektrik üretilecek. Yapımı tamamlanan 5 muhtar evinin 30 Mart’ta törenle muhtarlara teslim edilecek. Her ay 15 mahalleye muhtar evi yapmayı planlıyoruz. 1,5 yılda 170 muhtar evi yapmayı hedefliyoruz.”

İnşa edilen muhtar evleri güneş enerjisi ile ihtiyacı olan elektriği üretecek. Mutfak ve banyosu da içinde olan evler 30 metre kare kapalı alan ve 13 metrekare verandaya sahip.

(77 kere görüntülendi , bugün 1 kere görüntülendi)

İlgili Yazılar