Amerika’nın İlk Dalga Enerjisi Santralinin Maliyeti 60 Milyon Dolar

dalga enerjisiOregon Sahili açıklarında kurulan ve faaliyete geçen santral çevreci yönünden çok fiyat/performansıyla konuşuluyor.

Amerika Devletinin yenilenebilir enerji geliştirme proje ve yatırımlarına verdiği cömert desteğe dair haberleri daha önce vermiştik.

Yenilenebilir enerji projeleri arasında diğerlerine kıyasla bütçesi ufak çapta da olsa dalga enerjisine yatırım desteği de mevcut. Buraya kadar sorun yok ancak daha yeni tanınmaya başlayan ve teknolojisi pahalı, verimliliği düşük bu yatırım çeşitleri henüz kendini ispatlamış değil. Amerika’nın ilk yatırımı ise konuya çok iyi bir örnek oluşturuyor. 60 milyon dolara mal olan santral sadece 400 evin enerji karşılayacak kapasitede enerji üretiyor.

Eş değer bir rüzgar tarlasına kıyasla 6 kat daha pahalı, yıllık bakım maliyetleri çok yüksek ve dev dalgaların kolayca hasar verebildiği bu santrallerin yaygınlaşması için çok yolu var diyebiliriz.

10 adet 46×12 metre ölçülerde 200 ton ağırlığında şamandıradan oluşan santral fiyatını hak ediyor mu tartışılır ancak gelecek nesillere sağlıklı bir dünya bırakmak için yenilenebilir enerji projelerine harcanan bu paralara deydiği kesin.

 

(305 kere görüntülendi , bugün 1 kere görüntülendi)

İlgili Yazılar