Alstom’un Hatay Şenköy Rüzgar Çiftliği’nde kurduğu ECO 100 platformu Brezilya’da

Alstom Renewable Power, yaklaşık 440 kara tipi rüzgar türbininin tedariki, işletilmesi ve bakımına yönelik olarak, Brezilya’da rüzgar enerjisi üretimi alanında lider konumdaki Renova Energia ile 1 Milyar Euro’yu aşan bedelde bir mutabakat metni imzaladı.

Her biri 2,7 MW ila 3 MW gücünde olan bu türbinler minimum 1.200 MW yeni rüzgar enerjisi üretim kapasitesine sahip olacak. Bahia eyaletindeki Renova’nın rüzgar çiftliklerine kurulacak türbinler, 2015 yılından itibaren tahmini olarak üç ila dört yıllık sürede teslim edilecek.

Alstom’un geçen sene işletmeye alınan Hatay Şenköy Rüzgar Enerji Santrali’nde de kullanılan 3 MW gücündeki ECO 100 kara tipi rüzgar türbinleri çeşitli ülkelerde 2008 yılından beri işletmede olup piyasada kendisini en çok kanıtlamış türbinlerden birisi olarak seçildi.

Türbinler; 100 metreden 122 metreye rotor çapı ile tüm rüzgar sınıflarında yüksek verim sunuyor. Bu kapasite, geliştiricilerin her konum için en iyi rotoru seçmesine imkan sağlıyor. Aynı rüzgar sahasında ürün gamından iki veya üç modelin bir arada kullanılması (ECO 100, 110 ve 122), bir projenin kapasite faktörünü optimize ederken santralin elektrifikasyon ve şalt maliyetlerini de düşürüyor.

Renova Energia üretici seçim sürecini “temiz sayfa” maliyet değerlendirme modeli ve karşılaştırma analizi kullanarak gerçekleştirdi.

“Alstom, projelerimizde bize daha fazla rekabet gücü sağlayan, fiyat ve teknik performans bakımından en iyi kombinasyonu sundu”  diyerek sözlerine devam eden Renova Energia CEO’su Mathias Becker: “Giderek rekabetçi hale gelen rüzgar enerjisi piyasasındaki lider konumumuzu sürdürebilmemizde kilit rol oynayan; rüzgarlarımız için daha elverişli bir teknoloji ve düşük yatırım maliyetleri, tesislerimizdeki verimlilik artışına imkan sağlayacak” şeklinde konuştu.

Her iki şirket arasındaki ortaklık, her bir Renova santrali için Alstom’un portföyünde bulunan en uygun teknoloji seçilerek başlayacak. Bu aşama, yaklaşık iki yıl sürecek. Projenin önemi nedeniyle, her iki şirketten üst yönetim temsilcilerinden oluşan ve anlaşmanın yürütülmesini takip edecek bir yönetim komitesi kurulacak.

Alstom Renewable Power Başkanı Jérôme Pécresse, “Renova Energia ile yapılan ortaklığın kendine has yönleri var ve biz ilerlemeyi yakın bir şekilde takip etmek istiyoruz. Dünya çapında kara tipi rüzgar santralinde Alstom için en önemli anlaşma olması nedeniyle, bu ön anlaşma rüzgar endüstrisindeki global iddiamızı doğruluyor” dedi.

Rüzgar türbinleri, Alstom’un Bahia Eyaleti/ Camaçari’de bulunan fabrikasında üretilecek. Kasım 2011’de açılan fabrikanın tek çalışma vardiyasında yıllık üretim kapasitesi 300 MW. Renova Energia ile yapılan bu anlaşma, Alstom’un 2013’ün ilk yarısında iki vardiya çalışma ve üretim kapasitesini yılda 600 MW’a çıkarma kararını teyit ediyor. Alstom, türbinlerin ana aksamlarının üretimi için farklı şirketlerle ortaklık yaparak Bahia’da bir rüzgar grubu kurmak için çalışacak.

(124 kere görüntülendi , bugün 1 kere görüntülendi)

İlgili Yazılar