Alstom Dünyanın En Büyük Deniz Üstü Rüzgar Türbinini Kurdu

Alstom, Belçika’da Belwind Bölgesinde Ostend Limanı açıklarında, yeni nesil deniz tipi rüzgar türbini 6-MW Haliade 150’nin kurulumunu tamamladı.

Şu ana kadar deniz sularına kurulmuş en büyük deniz tipi rüzgar türbini olan ve mevcut deniz tipi türbinlerden %15 daha verimli olan Haliade, 150 metrelik rotor çapı sayesinde (73,50 metre uzunluğundaki kanatları ile), yaklaşık 5.000 haneye eşdeğer enerji temin edilmesine imkan sağlıyor.
Üzerine 61 metrelik kafes yapı (jacket) yerleştirilmiş olan sütunlar 60 metreyi aşan derinliğe gömüldü.  Ardından, 3 parçadan oluşan 78 metrelik kule, kafes yapı üzerine aşamalı olarak monte edildi. Kulenin üstünde bulunan nasel, deniz seviyesinden 100 metre yukarıya çıkarılmış oldu. Türbinin ve konstrüksiyonun toplam ağırlığı yaklaşık 1.500 ton.
Bu yeni nesil rüzgar türbini, dişli kutusu olmadan ‘direct drive’ (doğrudan tahrik) sistemi ile çalışıyor. Sabit mıknatıslı jeneratörü sayesinde nasel içerisinde daha az mekanik parça bulunuyor, bu da daha güvenilir olmasına ve böylece işletme ve bakım maliyetlerinin düşmesine yardımcı oluyor. Son olarak, Alstom’un PURE TORQUE® tasarımına sahip olan Haliade 150,  istenmeyen mekanik stresi kuleye yönlendirerek jeneratörü koruyor ve bu sayede performansı optimize ediyor.
Alstom, bu rüzgar türbinini deniz sularına kurmakla 6 MW türbininin seri üretimi sürecinde önemli bir seviyeye ulaştı. Carnet rüzgar sahasına kurulacak türbin, 2014 yılının ilk yarısında nihai sertifikasyonunu alacak. Saint-Nazaire’de devam eden iki fabrikanın yapımı (nasel ve jeneratör için) 2014 yaz ayları gibi tamamlanacak. Bunu, Cherbourg’da kurulacak iki fabrika (kanat ve kule için) yapımı takip edecek.

(114 kere görüntülendi , bugün 1 kere görüntülendi)

İlgili Yazılar