Alkol Tüketirken Çevreyi Koruyabilirsiniz: Anavatanı İskoçya’dan Çevreci Viskiler

Viski üretimi konusunda önemli bir geçmişi olan İskoçya, geleneklerine devam ederken yeşil bir gelecek için de çabalıyor. Alkollü içecek devi Diageo, Elgin bölgesinde 40 milyon İngiliz Sterlini yatırım yaparak tamamladığı, çevreye dost viski imalathanesi Roseisle Distillery’i faaliyete geçirdi. Tesisin bir başka özelliği ise, son 30 yıldır inşa edilmiş olan tek imalathane olması. Austin-Smith:Lord Architects tarafından tasarlanan proje, çevreci modern teknoloji ile geleneksel imalat tekniklerini birleştiriyor. Roseisle’ın, BREEAM  “Mükemmel” notu ile ödüllendirilmesi, projenin başarısını ortaya koyuyor.

Sadece su sistemin iyileştirilmesi sonucunda yıllık 300,000 metreküp su tasarrufu sağlayan yeni tasarım, geleneksel imalat yötemlerinin verimsiz olduğu noktaları düzeltiyor, yan ürün ve atıkların imalathane içerisindeki bioenerji tesisinde değerlendirilerek geri dönüşümden geçirilmesini sağlıyor.

İskoçya’da 2010 Tasarım Ödülü gibi prestijli ödüller de almış olan İmalathane, sadece çevreyi korumuyor, viski severlerin Diageo keyfini daha fazla çıkarmalarına da yıllık 10 milyon litre ek kapasite ile olanak sağlıyor.

 

(146 kere görüntülendi , bugün 1 kere görüntülendi)

İlgili Yazılar