Abu Dhabi Yenilenebilir Enerji Merkezi Olmak İstiyor

Petrol zengini Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dhabi gelecekte yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı yeni bir yola girmek istiyor. Fakat bu isteği şu aşamada başta planlandığı kadar kolay olmayacak gibi gözükmekte.

Birleşik Arap Emirlikleri günümüzde yenilenebilir enerji kaynaklarına milyarlarca dolar yatırmış durumda. Rüzgar ve güneş enerjisi projelerine sağlanan finansman, bölgeye kurulan güneş paneli fabrikası ve küresel bazda güneş paneli üreticilerine sağlanan destek kararlılıklarının bir göstergesi olarak kabul edilebilir.

Birleşik Arab Emirlikleri aynı zamanda birçok uluslararası enerji, otomotiv ve bilişim firması ile ortaklık kurarak düşük karbon emisyonu teknolojilerine dayalı bir şehir kurmayı da hedefliyor.

Bütün bu ilerlemeler ve yatırımlar sonucunda varılan nokta göstermekte ki fosil yakıtlardan yenilenebilir enerji kaynaklarına geçiş, yatırılan paranın çokluğuna bakmaksızın zor ve zahmetli bir süreç olacak.

Yenilenebilir enerjiye geçişin planlanmasından 4 sene sonra bu zorlukların sonuçları kurulması planlanan Masdar City’nin tamamlanmasında yaşanan gecikmelerden kolayca anlaşılabilir. Çok başarılı olmayan bu denemeleri diğer yandan Abu Dhabi’ye önemli bir tanıtım olanağı da sağlamış durumda. Politikacıların ve birçok firma günümüzde bölgedeki potansiyelin farkındadır.

Aşağıda konu hakkındaki diğer haberlerimizi bulabilirsiniz:

22 Milyar Dolarlık Masdar City Projesinde Planlar Değişti

Abengoa Solar ve Masdar Energy İşbirliğiyle Ortadoğu’nun En Büyük Solar Projesi Başlıyor

Masdar 200 Megavat gücündeki Rüzgar Enerji Tarlası İçin Mısır Hükümetiyle Anlaşmaya Vardı

Arapların Yeni Milli Kaynağı: Petrolden Daha Değerli ve Sonsuz

(92 kere görüntülendi , bugün 1 kere görüntülendi)

İlgili Yazılar