2010 Rüzgar Yılı Olacak

2 senedir çözüm bekleyen rüzgar enerji santrali lisansları çözüme kavuşacak. Ülkemizde rüzgar enerjisi yatırımcılarının acil beklediği konular hala çıkması beklenen Yenilenebilir Enerji Kanunu ve lisans başvurularının sonuçlanması.

Piyasanın geleceğini görmek ve yatırımlarını yönlendirmek isteyen yatırımcılara E.P.D.K. Başkanı Hasan Köktaş’ tan çözüm sözü geldi. Lisans konularının 2010 yılı içerisinde kesin çözüme kavuşacağını ve güneş enerjisi konusunda somut adımlar atılacağını söyleyen Köktaş önümüzdeki haftalarda enerji yatırımlarının önündeki engelleri belirlemek için sektör toplantıları düzenleyeceklerini söyledi.

Elektrik sektörünün özelleşmesi yolunda büyük gelişmelerin 2010 yılının en önemli konularından biri olacağını belirten Köktaş; özel sektörün açılacak ihaleleri büyük hevesle beklediğini belirtti.

Bugüne kadar toplam üretime katkısı senede 200megavat büyüme olan rüzgar sektörünün önümüzdeki 10- 15 senelik süreçte patlama yaparak kurulu gücü 500megavat seviyesinden 20.000 megavata yükselteceğine inandıklarını söyleyen Köktaş; aynı bölge üzerinde yapılan binlerce megavat değerindeki lisans başvuruları arasında yapılacak yarışmanın usul ve esaslarının onaylandığını söyledi.

(155 kere görüntülendi , bugün 1 kere görüntülendi)

İlgili Yazılar