%100 Yerli Elektrikli Otobüse Adım Adım: TEMSA, Yeni Elektrikli Otobüsünü Tanıttı

31309Sabancı Holding bünyesinde faaliyet gösteren TEMSA,yeni elektrikli şehir içi otobüsü MD9 elektriCITY’yi tanıttı.

TEMSA Genel Müdürü Dinçer Çelik, yeni elektrikli şehir içi otobüsü MD9 elektriCITY’nin tam şarjla 250 kilometre yol gidebildiğini söyledi.

Dizel bir motorda 300’den fazla parça olduğunu belirten Çelik, “Elektrikli bir motorda ise 5 parça var. Bu aracımız fosil yakıtlar yerine yerli ve yenilenebilir enerjiyle çalışacak. Aracımızın batarya kapasitesi 200 kwh ve tam şarjla 250 kilometre yol gidebiliyor. 63 yolcu kapasitesi var. 2. ve 3. versiyonlarımızda ise bu kapasiteyi artıracağız. 6 saatlik gece şarjıyla bataryaları tam dolu hale geliyor” diye konuştu.

2020’de yüzde 100 yerli olacak

MD9 electriCITY’nin yüzde 50 kadarının tamamen yerli üretim ve tasarım olduğunu ifade eden Çelik, “2020 yılına kadar bu otobüsümüzü yüzde 100 yerli üretim haline getireceğiz. En önemlisi artık şehirlerin havası değişecek. Bu yıl sonuna kadar 3 adet otobüs üretmeyi hedefliyoruz. Bu ürettiğimiz ilk model, Türkiye ve Fransa’daki fuarların ardından Adana Büyükşehir Belediyesi’ne teslim edilecek ve belediyenin kullanımına sunulacak. Diğer 2 otobüsümüzü de belediyelerin talebi doğrultusunda göndermeyi düşünüyoruz” dedi.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, “Ülkemizde son zamanlarda elektrikli araçlarla ilgili önemli çalışmalar var. Hükümet ve özellikle Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı nezdinde desteklenen projeler var. Türk otomotiv sektörünün kaybettiği ya da yakalamak istediği ivmeyi bu alanda yakalarsak hak ettiğimiz yeri alırız yaklaşımı var. Bu doğru bir tespit. TEMSA Adana’da 250 kilometre menzile sahip elektrikli otobüsle bunu başardı. Biz, bu şehrin belediye başkanı olarak Adanalı bir otobüsü tercih ederek üzerimize düşen görevi yaptık” diye konuştu. (AA)

adanada-temsanin-elektrikli-otobusu-tanitildi-002

(352 kere görüntülendi , bugün 1 kere görüntülendi)

İlgili Yazılar