Güney Kıbrıs Rum Cumhuriyeti’nin İlk Rüzgar Tarlası


Güney Kıbrıs Rum Cumhuriyeti ilk Rüzgar enerjisi tarlasını Kouklia’nın Orites bölgesinde kuracağı ilan edildi. 41 türbinli tarla faaliyete geçtiğinde 82 megavat kapasitesi ile adanın %10 eneri ihtiyacını karşılayacak.

Güney Kıbrıs Rum Cumhuriyeti Temsilciler Meclisi Başkanı Marios Garoyian, projenin Kıbrıs’ı rüzgar ile elektrik üreten ülkeler haritasına ekleyeceğini belirtti.

Adanın ilk özel sektör enerji proje olan Orites, ilk sahada 82 megavat elektrik üretecek ve tamamlandığında 140 megavat kapasitede olacak.

Orites dağında 16km2’lik alanda kurulacak projenin 2010 yılında faaliyete geçmesi planlanıyor.

İşletmesi DK Wind Supply Ltd şirketi tarafından yapılacak rüzgar tarlasında Danimarka merkezli Vestas firmasının ürettiği 2 megavatlık V90 2MW türbinleri kullanılacak.

 

 

 

Projenin finansmanını Platina Partners LLP güvenceye almış borçlandırma Comerzbank, ING ve NordLB bankaları planlamışlar. Avrupa Yatırım Bankası ise projenin borçlarının %50’sini karşılayacak.

Bu proje, 2020 yılına kadar Ülke elektriğinin %13’ünü yenilenebilir kaynaklardan karşılamayı amaçlayan hükümetin amacına ulaşmasında önemli bir katkıda bulunacak.

Ada’nın 50,000 haneye elektrik sağlayacak, senede 100,000 ton karbon emisyonu tasarrufunda bulunacak ve yıllık 120,000 kilovat elektrik üretecek rüzgar enerji kapasitesi bulunuyor.

 DK Wind Supply Yönetim Kurulu Başkanı Akis Ellinas, 170 milyon avroluk projenin, Kıbrıs’ta en büyük yenilenebilir enerji yatırımı ve ilk rüzgar enerji projesi olduğunu belirtti.