Güneş Panelleri Nasıl Kurulur?


275x275Güneş panelleri bilindiği gibi güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştüren cihazlardır. Güneş panelleri farklı yapı ve mimariye sahip birçok çatıya kolayca monte edilebilirler.

Güneş panellerinin çatıda herhangi bir sızıntıya yol açmaması açısından kurulumun çatıda yapılacak bir tadilat ile ayni zamanda gerçekleştirilmesi tavsiye edilir. Fakat basit bir işlem olan kurulum doğru yapıldığında herhangi bir sorun yaşanmayacaktır.

Güneş panellerinin tahta çatılara kurulumu, kiremitli çatılara göre çok daha kolaydır. Ayni zamanda montaj sırasında kiremit kaplı bir çatıda dolaşmak, kiremitlerin kırılmasına ve çatının yapısının bozulmasına da yol açabilir.

Bu nedenle kiremit kaplı çatılarda daha tedbirli olmak ve dikkatli çalışmak gerekmektedir.

Panelleri doğrudan çatıya monte etmektense, çatı ve panel arasına bir bağlantı noktası koymak ve panelleri bu bağlantı noktasına monte etmek daha akıllıcadır. Böylece ileride panellerin herhangi bir nedenden dolayı çatıdan çıkartılması işlemi az masraflı ve çatıya zarar vermeden yapılabilir.

Aynı zamanda panellerin çatıya montesinde kullanılacak olan vidalar paslanmaz çelikten olmalı ve doğrudan kirişlere takılmalıdır.

Bu on bilgilerin ışığında bir güneş panelinin nasıl monte edildiğini aşağıda görebiliriz. Aşağıdaki gösterimde paneller yeni tamamlanmış bir çatıya monte edilmektedirler. Eğer güneş panelleri hakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz lütfen öncelikle  bu makaleyi okuyunuz.Kullanılacak Malzemelerin Gözden Geçirilmesi:
Daha önce de belirttiğimiz gibi kullanılacak malzemelerin paslanmaz çelikten ve dayanıklı olması gereklidir. Doğa şartları altında yıllarca çalışabilen güneş panellerinin düzgün çalışması için montajda kullanılan malzemelerin de ayni şekilde kaliteli ve uzun ömürlü olmaları gerekmektedir.

 


Matkap ile Küçük Deliklerin Açılması:

Panelleri çatıya bağlayacak olan ayakların kurulması sırasında gerekli deliklerin doğrudan matkapla açılması akıllıca değildir. İlk olarak ayakların düzgün bir çizgide sıralandığından emin olmak için derin olmayan küçük delikler açılmalıdır. Bir tebeşir veya lazer yardımı ile ayakların doğru bir çizgide durduğu saptanmalı ve ancak bu asamadan sonra asil delikler açılmalıdır.


Ayakların Yerleştirilmesi:
Güneş panellerinin üzerine yerleştirileceği ve paslanmaz çelikten oluşan aşağıdaki resimde de görebileceğiniz ayaklar, acilen deliklere sağlam bir şekilde vidalanmalıdır. Bu işlem sırasında deliklerin çevresine fazladan bir çatı izolasyonu uygulanabilir.


 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Metal Rayların Takılması:
Paslanmaz çelikten yapılmış ayakların yerleştirilmesinden sonra bu ayakların üzerine aşağıda gördüğünüz metal raylar takılmalıdır.

Güneş Panellerinin Sıralı Olarak Dizilmesi:
Güneş panelleri yerleştirilen metal raylara düzgün bir şekilde yerleştirilmelidir. Böylece birden fazla güneş panelinin çatıya montajı tamamlanmış olur.

Güneş Panellerinin Çeviriciye Bağlanması:
Çatıya montajı tamamlanan güneş panelleri invertör yani çeviriciye bağlanmak zorundadır. Bilindiği gibi invertor doğru akımı alternatif akıma çevirerek üretilen elektriği evlerimizde kullanmamızı sağlar.