Güneş Enerjisi ile Çalışan Su Pompası

Dünyada günümüzde 10,000 den fazla güneş enerjisi ile çalışan su pompası kullanılmaktadır.

Daha çok şebekenin ulaşmadığı kırsal bölgelerde bulunan çiftliklerde yeraltındaki veya yüzeydeki su kaynaklarını hayvanlara ulaştırma amacı ile kurulmuşlardır. 
 
Gelişmekte olan ülkelerde çoğunlukla su kuyularından veya derelerden, suyun günlük kullanım ve sulama çalışmaları için pompalanması görevini üstlenen bu aletler son yıllarda yaşanan fiyat düşüşlerinden dolayı çekici bir çözüm olarak çiftçilere sunulmaktadır. 
 
Tipik bir güneş enerjisi ile  çalışan pompalama sisteminde, pompanın motorunu çalıştırmak için gereken enerjiyi toplayan güneş panelleri bulunur. Genellikle kaynaktan pompalanan su depolanmak üzere su tanklarına yollanır. Yerçekiminin de etkisinin kullanıldığı sistemlerde  enerji depolanmasına gerek duyulmamaktadır. Bu pompalar eskiden beri kullanılmakta olan tarımsal yel değirmenlerinin yerine şebekeye uzak alanlarda kullanılmak üzere idealdir. 

 


YARARLARI:
 
Sıcak ve güneşli günlerde artan su ihtiyaçlarını karşılama, fotovoltaik sistemle çalışan solar su pompalar için ideal bir görevdir. Güneşli günlerde yüksek verimle çalışan pompalar bakım gerektirmedikleri, güvenilir olmaları ve basit bir sisteme sahip olmalarından dolayı tercih edilmektedir.
 
Çiftliklerinin içinden dere yatağı gecen çiftçiler için güneş enerjisi ile çalışan bu pompalar su yollarının daha az zarar görmesi ve erozyonun önlenmesi anlamına gelmektedir. Buna ek olarak suyun hayvanlara getirilmesi ve birden fazla noktadan su ihtiyaçlarının karşılanması da, hayvanların verimliliğini arttıran önemli bir faktördür.
 
FIYATLARI:
 
Normal pompalama sitemlerinden tek farkı sisteme eklenmiş olan güneş panelleri olan bu cihazların günümüzde en pahalı olanları 2000-2500 lira arasında olup ortalama 2 beygir gücündedir. 20 yıllık kesintisiz hizmet verebilen pompalar ayni zamanda kendi enerjilerini ürettiklerinden enerji tasarrufu da sağlarlar.

(742 kere görüntülendi , bugün 1 kere görüntülendi)

İlgili Yazılar