Deniz Gücü, Bölüm 3

Okyanus termal enerji döşümüyle (OTEC) ilgili bu 3 bölümlük makale dizisinin ikinci bölümünde, şu an üzerinde çalışılan, Diego Garcia adasındaki ABD Donanması’nın 8-MW’lik tesisi de dahil olmak üzere çeşitli pilot OTEC tesisleri üzerinde durduk.

ABD Donanması’nın 8-MW’lik Tesisi:

Elektik üretmekle birlikte, bu tesis her gün yaklaşık 5 milyon galon içme suyunu tuzsuzlaştırmaktadır.

Bu üçüncü ve son bölümde, OTEC’in diğer yan yararlarını inceleyip OTEC’in elektrik potansiyeline göz atacağız.

İçme suyuna ek olarak, araştırmacılar bu derinden gelen soğuk su için birçok yan uygulamalar geliştirmişlerdir:

  • binaları soğutmak
  • balıkları beslemek
  • tahıllara besin sağlamak

Bu uygulamaların her birinin ana noktasıysa derinden gelen suyun normalde çok fazla miktarda bulunamayan bir şeyi sağlıyor olmasıdır.

Deniz suyu havalandırmasında, soğuk derinden gelen su, temiz su içeren diğer borularla birlikte borulardan geçmektedir ve bu suları soğutmaktadır. Soğuyan temiz su daha sonar bina boyuncaki borularda dolanmaktadır.

Hawaii eyaletindeki en büyük ada olan Hawaii’deki NELHA’nın tüm binaları bu sistemi kullanmaktadır ve Hawaii Otoritesi Ulusal Enerji Laboratuarı (National Energy Laboratory of Hawaii Authority – NELHA) CEO’su Ronald Baird’e göre havalandırma için kullanılan enerjide yüzde 80 tasarruf sağlanmaktadır.

Baird “Bu sistem bize aylık yaklaşık 25 ila 30 bin dolar tasarruf etmektedir. Bakımını düşünmüyoruz bile. O kadar kolay ki, neredeyse saçma.” Stockholm’da da Baltık Denizi’nden gelen benzer bir sistem var, ayrıca aynı sistem yakınlardaki göllerden yararlanan Toronto’da ve Cornell Üniversitesi’nde de görülebilir.

Makai Okyanus Mühendisliği’nden Reb Bellinger’a göre “Bu teknoloji şu an ticari olarak oldukça uygundur. Şu an Honolulu şehir merkezini havalandırmak için bir deniz suyu havalandırma sistemi tasarlıyoruz. Bu oldukça büyük bir proje.” 

Deniz Gücü, Bölüm 1

Deniz Gücü, Bölüm 2

(265 kere görüntülendi , bugün 1 kere görüntülendi)

İlgili Yazılar