GERİ DÖNÜŞÜM HABERLERİ

Üretilen Atıkların Yarıdan Fazlası Geri Kazanılabilir Nitelikte

T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yayımladığı "Ulusal Geri Dönüşüm Strateji Belgesi ve Eylem Planı”na göre Türkiye’de üretilen atıkların yarısından fazlası geri kazanılabilir özelliğe sahip. Ayrıca, söz konusu planda, geri dönüşüm, ulusal refahın artırılması konusunda büyük bir potansiyel olarak görülüyor.

Devamını oku...

Sigara İzmaritinden Süper Kapasitörlere Geri Dönüşüm Zamanı

Yerleri kirleten, leş gibi kokan, atık olarak değer taşımayan sigara izmaritleri yakında değerli hammadde olabilir.  Ulusal Seoul Üniversitesinde görev yapan bilimadamları grafen ve karbon nanotüplere eşdeğer kapasitörler üreterek teknolojiye büyük bir katkıda bulundular.

Devamını oku...

Chalmers Üniversitesi Nadir Metallerin Geri Dönüşümü İçin Özel İşlem Geliştirdi

Düşük maliyetli esnek ince film CIGS güneş hücreleri imalatında kullanılan üretim hatlarının önde gelen tedarikçilerinden Midsummer, ince film CIGS güneş hücreleri imalatı esnasında oluşan indiyum ve galyum gibi nadir metal artıklarının geri kazanımı için özel bir yöntem geliştirdi.

Devamını oku...

İran’da Tamamı Geri Dönüşümlü Taştan Bir Apartman Yükseldi

Kesme taş endüstrisi ile tanınan İranın Mahallat şehrinde dünyaya örnek olacak proje gerçek oldu.

Devamını oku...

TyGRe Projesi Hurda Lastikleri Enerji ve Değerli Hammaddeye Dönüştürüyor

Yolun sonuna gelmiş lastiklerin çöplükleri doldurması ya da yakılarak imha edilmesi yerine enerji ve hammadde olarak geri kazanılmasını destekliyor. Hurda lastikten silikon karbit ve sentetik gaz üretimi gerçekleştirilen TyGRe projesi İtalyan enerji ve Sürdürülebilir Kaynaklar Ulusal Ajansı tarafından yürütülüyor.

Devamını oku...

IntelliPaper Atık Kağıt Parçasından Geri Dönüşümlü USB Bellek Üretiyor

Son 10 yılda e-devlet, e-posta, ofis uygulamaları sayesinde küresel kağıt sarfiyatında çok ciddi düşüş yaşandı ama bu ağaç katliamın durduğu anlamına gelmiyor. Bu alanda çalışma yapan IntelliPaper, çok farklı bir geri dönüşüm teknolojisini hayta geçirerek binlerce e-atığın üretimesini engelleyecek  çözüme imza attı.

Devamını oku...

PAGEV Türkiye'nin 3. Geri Dönüşüm İşletmesini Kuruyor

Geleceğe damgasını vuracak sektörler arasında gösterilen "geri dönüşüm"; tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızla yaygınlaşıyor. PAGEV, Türkiye'nin üçüncü geri dönüşüm işletmesini hayata geçiriyor. Yetkilendirme çalışmaları devam eden PAGÇEV (Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı Geri Dönüşüm İktisadi İşletmesi) atık yönetimi çerçevesinde; plastik atık oranının azaltılması, plastiklerin yeniden kullanımı ve geri dönüşüm için sürdürülebilir çözümler sunacak.

Devamını oku...

Biyoyakıt Atığından Düşük Karbon İzli Dayanıklı Çimento Üretildi

Küresel karbon emisyonunu düşürme yolund hergün farklı alanlarda önemli gelişmeler yaşanıyor. Çok farkında olmasak da en fazla karbon izi bırakan ve çevre kirliliği yaratan sektörlerden biri de inşaat sektörüdür.

Devamını oku...

3B Yazıcılar Eski Kıyafetleri Yeni Moda Giysilere Geri Dönüştürecek

Endüstriyel tasarımcı  Joshua Harris ve ekibinin  Electrolux Lab tasarım yarışması için duvara monte 3boyutlu kumaş yazıcı ticari sürüme doğru ilerliyor. Neden olmasın ki? Aniden haber verilen bir parti var ve sizin yeni kıyafetler almak için alışverişe zamanınız yok. Evde oturduğunuz yerden internetteki sanal mağazaları geziyorsunuz ve beğendiğiniz son moda tasarımları bilgisayarınıza indiriyorsunuz.

Devamını oku...

Filli Boya'dan Tonlarca Atığa Çevreci Dönüşüm

Filli Boya 2012 yılında; atık yönetimi, geri kazanım ve geri dönüşüm konularındaki uygulamalarıyla ambalaj atığı ve değerlendirilebilir tehlikeli atıklar olmak üzere 3656 ton atığın geri dönüşümüne katkıda bulundu.

Devamını oku...

Hindistan'da Kentsel Geri Dönüşüm ile Fakir Halk Giyecek Sahibi Oluyor

Anshu Gupta tarafından kurulan Yeni Delhi merkezli gönüllü kentsel geri dönüşüm örgütü Goonj ile tek bir parça kumaş bile ziyan olmuyor. Goonj yaptığı çalışmalar ile Hindistan'ın fakir halkına giysi, okul çantası ve birçok ürünü ücretsi olarak sadece geri dönüşüm üzerinden temin ediyor.

Devamını oku...

Kendi Çöpünü Tüketen İsveç, Norveç’ten Çöp İthal Etmeye Başladı

Geri dönüşüm ve atık yeniden kullanımı alanlarında en ileri ülkeler arasındaki İsveç, çöp yakma santrallerinde kullanmak üzere çöp ithal ediyor.

250bin evin elektrik ihtiyacını çöp yakarak elde ettiği enerjiden karşılayan Kuzey Avrupa Ülkesi komşusunun çöpüne muhtaç kaldı. 9.5milyon nüfuslu İskandinav ülkesi yakın zamanda 80bin ton çöp ithal ederek elektrik ihtiyacını karşılamaya çalışacak.

Devamını oku...

Starbucks Tekrar Kullanılabilir Plastik Bardaklarını 1 Dolar Fiyatla Satışa Sundu

24 saat açık muslukları, yüksek miktarda atık üretimi ve parazit hammaddeli renklendirici kullanımı ile çevrecilerin gündeminden düşmeyen Starbucks imajını düzeltmek için yararlı projeler üretmeye devam ediyor.

Geri dönüşümlü hammaddeden üretilen ve mevcut kağıt bardaklarla aynı ölçülerde hazırlanan plastik bardaklar 1 dolar fiyatla sürekli müşterilerin kullanımına sunuldu. Müşterisinin yanında getirdiği bardağı kaynar suda yıkayan personel daha sonra istenilen kahve çeşidiyle dolduruyor.

Devamını oku...

Dünyanın İlk %100 Geri Dönüşümlü Hammaddeden Üretilen Bisikleti ReCycle Yola Çıktı

Geri dönüşümlü bir kurye çantasından ilham alan Bryce Edmonds her parçası geri dönüşümlü ham maddeden üretilmiş bisikleti dünyanın en yeşil ulaşım aracı olarak üretti.

ReCycle adını verdiği bisiklette geri dönüşümlü alüminyum, çelik ve kauçuk gibi malzemeler kullanan Edmonds üretimde karbon izi ve maliyeti düşük bisiklet modelleri üretti.

Devamını oku...

Geri Dönüşümle Gelen Mutluluk

Kars Engelsiz Yaşam Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi ve Aile Danışma Merkezi'nde rehabilite edilen çocukların geri dönüşüm maddelerinden yaptıkları oyuncaklar ilgi çekiyor.

Çocukların yaptıkları oyuncaklar arasında tamamen yünden yapılmış koyun, plastik çatal kaşıktan insan figürleri, tahta ve dondurma çubuklarından evler, atık bezlerden bebekler, pet şişeden kurbağa, köpüklerden arabalar ve sabundan yapılmış meyveler yer alıyor.

Devamını oku...

BMW ve Boeing Karbon-fiber Geri Dönüşümü İçin İşbirliği İmzaladı

En hafif ve dayanıklı yapı malzemelerinden sayılan karbon-fiber otomotiv ve havacılık sektöründe üzerinde en çok çalışılan materyallerden biri.

M3,M5 ve M6 modellerinde karbon fiber şasi kullanan alman otomobil devi BMW elektrikli i3 ve i8 modellerinin tasarımında da karbon fibere yer vermişti. Karbon fibere talep arttıkça hammadde arayışında geri dönüşüme yönelen iki dev ortak hedeflerine daha kolay ulaşmak için işbirliğine gitti. 

Devamını oku...

Ofiste Kalem Arama Derdine Son: P&P ile Kalemini Kendin Üret

Ofiste yüzlerce kalem etrafta dolanırken ihtiyaç anında bir tane bile bulamama sıkıntısını hepimiz yaşamışızdır. P&P Office Waste Processor(ofis atık işleyici) bir parça kullanılmış kağıttan kurşun kalem üretmeyi mümkün kılıyor.

Devamını oku...

Her Yıl 11.5 Milyar Dolar Değerinde Geri Dönüşüme Müsait Atık Yok Ediliyor

Dünya çapında yapılan araştırmalar sonucunda her yıl binlerce ton atık hammaddenin geri dönüştürmek yerine imha edildiğini gösterdi. Azalan kaynaklar nedeniyle hammadde sıkıntısının maliyetlere ciddi yansıdığı şu dönemde milyarlarca doların boşa gitmesi küresel bilincin hala gelişmediğinin de bir göstergesi.

Devamını oku...