XL Hybrids Benzinli Otomobilinizi Hibrite Çeviriyor


Hibrit otomobil sahibi olmak istiyor ama bütçeniz el vermediği için alamıyorsanız yada mevcut aracınızdan bir türlü vazgeçemiyorsanız çözümü Amerika/Massachusetts’den XL Hybrids’de bulabilirsiniz.

Fosil yakıt kullanan otomobilleri hibrit araça çevirmek için eklenti paketi hazırlayan firma benzin tüketiminde %30’a kadar düşük tüketim vaat ediyor.

Test aracı olarak kullanılan Lincoln Town Car limuzin ve Ford Crown Victoria binek otomobilin diferansiyellerine yerleştirilen hibrit dönüşüm kiti başarılı sonuçlar verdi.

V8 motorlu, ikisi de arkadan itişli 3.8litre yakıtla 24kilometre yol alabilen otomobillere hibrit kit takıldıktan sonra aynı miktar yakıtla menzil 32kilometreye yükselmiş.

 

Yakıt tüketimini en çok arttıran kalkış ve hızlanma sürecinde devreye giren 20beygir gücündeki elektrik motoru V8motora destek verirken, bagaja yerleştirilen küçük boyutlu hafif pil, fren sisteminden ve motordan şarj ediyor.6 saatte monte edilen, 24 ayda kendini amorte edeceği belirtilen hibrit kitin yakın zamanda her otomobile uyumlu olacağı söyleniyor.

Karbon emisyonunu düşüren çevreci sistemin vergi indiriminden faydalanacak mı bilmiyoruz ancak LPG dönüşüm kitlerinden daha güvenli ve çevre dostu olduğu kesin.